Viimase hetke abi! Infarkt ja Insult


Infarkt

Oletame, et kell on 17.15 ja sõidad autoga koju (loomulikult üksi). Seljataga on järjekordne tööpäev. Oled tõesti väsinud ja kõigest tüdinud. Oled stressis ja ärritunud. Äkki tunned rinnas tugevat valu. Valu kandub ka lõuga ja käsivarde. Lähima haiglani on ehk kümme kilomeetrit. Kahjuks ei ole kindel,et pead nii kaua vastu. Oled käinud esmaabikursustel, aga keegi ei ole õpetanud sulle kuidas saaksid ennast ise aidata! Kuidas päästa ennast südameinfarkti korral?

Juhul, kui olete üksi ja tunnete, et teie süda ei löö korrapäraselt ning teid valdab üldine nõrkus ja peapööritus, siis on teil kõigest 10 sekundit teadvusekaotuseni…

Mida teha?

Ärge sattuge paanikasse, vaid hakake väga kõvasti köhima! 

Enne köhatust tõmmake sügavalt hinge, köhatus peaks olema võimalikult pikk ja sügav nagu tahaksite puhastada kopsusid limast. Hingetõmmet ja köhatust tuleb korrata igal teisel sekundil vahetpidamata kuni tunnete, et süda lööb normaalselt või kuni abi saabumiseni. Sügavad hingetõmbed varustavad kopse hapnikuga ning köhimisliigutused stimuleerivad südant ja parandavad vereringet. surve südamele aitab taastada selle normaalse töörütmi. nii toimides võib infarktiohver jõuda ise haiglasse!

Saada see info võimalikult paljudele – see võib päästa kellegi elu!
Ära kunagi arva, et sind see oht ei ähvarda kuna oled alles noor – alla 25 või 30. Tänapäeva kiire ja stressirohke elutempo tõttu esineb südameinfarkti kõigis vanuserühmades!

Insult

ERITI TÄHTIS! VÕTKE SEDA TÕSISELT!
Järgnev info on tähtis ja võib päästa inimelu!

Siin üks õpetlik lugu: grillipeol üks naiskülaline komistas ja kukkus. Temaga oli esmapilgul kõik korras ning arvatavasti juhtus see uute kingade tõttu – nii arvas kukkuja ise. Sõbrad aitasid ta püsti ning ta sai uue taldrikutäie grillpala. Vaatamata kergele peapööritusele otsustas naine pidu jätkata nagu poleks midagi juhtunud. Hiljem helistas aga tema mees sõpradele ja teatas, et naine viidi kiirabiga haiglasse ning kell 6.00 suri grillipeol saadud ajuverejooksu tagajärjel. Kui naise mees või sõbrad oleksid tundnud ajuverejooksu sümptomeid, oleks naine veel elus…

Järgneva info lugemiseks kulub mõni minut, kuid see võib päästa elu!

Neuroloogid väidavad, et juhul, kui patsient pöördub nende poole esimese kolme tunni jooksul, on võimalik verejooks peatada ning kõrvaldada sellest tingitud mõjud. Oluline ongi ära tunda sümptomid ning panna diagnoos esimese kolme tunni jooksul!

KUIDAS AJUHALVATUST ÄRA TUNDA? Sageli on raske ajuverejooksu või –trombi kohe märgata. Kahjuks võib inimeste teadmatus saada saatuslikuks. Haigel võivad tekkida ajukahjustused, kui kõrvalseisjad ei tunne ajuhalvatuse sümptomeid.

Arstid on üksmeelel selles, et ajuhalvatuse võib ära tunda, esitades inimesele kolm lihtsat küsimust:

 

  1. Paluda kannatanul NAERATADA.
  2. Paluda kannatanul TÕSTA MÕLEMAD KÄED ÜLES.
  3. Paluda kannatanul ÖELDA SUVALINE LIHTLAUSE (ilma pausideta) (näiteks: “Täna paistab päike.”)

 

Kui kannatanul on raskusi mistahes eeltoodud ülesande täitmisega, tuleb koheselt kutsuda kiirabi ning informeerida arste tehtud testi tulemustest. Arstid on täheldanud, et juhul, kui inimesed, kes tunnevad nõrkust näolihastes, kätes või neil tekivad kõnehäired, võtavad koheselt ühendust arstiga, võivad kiire diagnoosi korral vältida hilisemaid ajukahjustusi.

Saada see info võimalikult paljudele – see võib päästa inimelu!


Meeldib? Jaga seda!

6 jagamist

Lisa reaktsoon!

Meeldib Meeldib
0
Meeldib
Armastan Armastan
0
Armastan
Hahaa! Hahaa!
0
Hahaa!
Ohhoo! Ohhoo!
0
Ohhoo!
Kurb Kurb
0
Kurb
Vihane Vihane
0
Vihane

Facebooki kommentaarid

error:
Mis laadi postitust soovid teha?
Tekstiline jutt
Sobib juttude, anekdootide, artiklite, tsitaatide jne avaldamiseks. Kasutada saab teksti kujundust. lisada embed elemente ning pilte.
Pilt
Pilt või ainult pildiga postitus
Video
Youtube, Vimeo või Vine integreeritud kood
Meem
Lae oma enda meemi taustapilt, et teha uus isikupärane meem.
Nummerdatud nimekiri
Klassikaline nummerdatud nimekiri
Hindamisega nimekiri
Hinda üles või alla, et valida listi parim
Avatud nimekiri
Juurde lisamise võimalusega nimekiri üles ja alla hindamisega
Poll
Hääletamine, et tuvastada parim valik

Send this to a friend