Üliõpilane


Üks üliõpilane istus oma füüsika eksamil, see oli küllalt tähtis – kas siis lõpueksam kraadi saamiseks või midagi sarnast.
Niisiis, üks küsimustest oli järgmine:
“Kuidas mõõta baromeetri abil ehitise kõrgust?”
Mõtisklenud pikalt, kirjutas tudeng:
“Tuleb võtta baromeeter, lasta ta ehitise katuselt alla kukkuda ja mõõta selleks kulunud aeg. Kasutades valemit: ja võttes a = g, võime hõlpsasti leida ehitise kõrguse etteantud täpsusega.” Siis lisas ta mõned täpsustavad detailid kasutatavale meetodile.
Eksamineerijad oli pisut hämmastunud. See oli üks nende parimaist üliõpilastest ja andis sihukese vastuse, mida kuidagi oodata ei osanud. Otsustasid siis tudengi kutsuda suulisele testile, et otsustada, kas lubada või mitte, läbi vastus, mis nende arvates täiesti vale oli.
Kutsusid ta siis kohale ja andsid talle 15 minutit vastamiseks aega. 10 minuti jooksul ei öelnud üliõpilane ühtki sõna, vaid kritseldas midagi meeleheitlikult paberile. Nende kümne minuti jooksul tundus eksamil mingi pinge tekkivat – oli see mõeldud ju suulisena ja tema kraad sõltus sellest. Kui professorid seda märkised, ütles noormees, et püüdis vaid oma mõtteid pisut korrastada, et parimat lahendit leida. Siin on siis mõned, mis ta välja pakkus:
1. Mida te minult tahate, on loomulikult mõõta õhurõhk ehitise all ja ülal ning teades õhurõhkude vahet, leida kõrguste vahe, mis annab ehitise kõrguse. Kuid ma mõtlesin, et see oleks kohutavalt ebakorrektne ning vastus, mille ma andsin eksamil ning järgnevad, peaks olema tõenäoliselt palju täpsemad.
2. Mõõta ehitise ning baromeetri varju pikkus päikeselisel päeval. Teades baromeetri tegelikku kõrgust, võime arvutada ehitise kõrguse.
3. Seo baromeeter nööri külge ning lase baromeeter nööri otsas ehitise katuselt alla. Mõõda nööri pikkus, mis selleks kulus ning ehitise kõrgus ongi käes.
Andis siis tudeng veel mõned vastused, kuid lisas:
“Parim meetod on siiski, minna ehitise arhitekti juurde ning öelda: “Kui ma annan teile selle uue, lausa läikiva teadusliku baromeetri, kas te ei võiks siis ëlda, kui kõrge see ehitis on?””
Ja tudeng saanud läbi.


Meeldib? Jaga seda!

Share via
3 jagamist

Lisa reaktsoon!

Meeldib Meeldib
0
Meeldib
Armastan Armastan
0
Armastan
Hahaa! Hahaa!
0
Hahaa!
Ohhoo! Ohhoo!
0
Ohhoo!
Kurb Kurb
0
Kurb
Vihane Vihane
0
Vihane

Facebooki kommentaarid

Mis laadi postitust soovid teha?
Tekstiline jutt
Sobib juttude, anekdootide, artiklite, tsitaatide jne avaldamiseks. Kasutada saab teksti kujundust. lisada embed elemente ning pilte.
Pilt
Pilt või ainult pildiga postitus
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Meem
Lae oma enda meemi taustapilt, et teha uus isikupärane meem.
Nummerdatud nimekiri
Klassikaline nummerdatud nimekiri
Hindamisega nimekiri
Hinda üles või alla, et valida listi parim
Avatud nimekiri
Juurde lisamise võimalusega nimekiri üles ja alla hindamisega
Poll
Hääletamine, et tuvastada parim valik
Send this to a friend