Eriolukord, koroonaviirus


      

Kuidas vältida koroonaviirusesse nakatumist ning mida teha selle kahtluse korral?

    
  • Pese käsi sooja voolava vee ja seebiga, vajaduse korral kasuta alkoholipõhist desinfitseerimisvahendit.
  • Väldi kontakti. Hoia vähemalt 2 meetrit vahet  inimestega, kes köhivad või aevastavad. Kui seisad haigusnähtudega  inimese lähedal, võid ka ise haigestuda.
  • Ära katsu silmi, nina ja suud. Kui puudutad neid mustade kätega, siis võib viirus kanduda ka sinule edasi.
  • Jälgi oma tervist ja püsi kodus. Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused ning oled reisinud välismaal, otsi varakult abi. Helista perearstile või perearsti nõuandeliinile 1220.
  • Kui sul on kerged hingamisteede haigusnähud ja sa ei ole reisinud välismaal, järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning püsi kodus, kuni oled tervenenud.
  • Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina  ühekordse salvrätiga. Viska see kohe prügikasti ja puhasta käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
  • Kui katad oma suu ja nina, takistab see pisikute ja viiruste  levimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja  viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele.
      

Millest sai puhang alguse?

    

Uus koroonaviirus SARS-CoV-2 on tõenäoliselt loomset päritolu, kuid uuringud selle kohta veel käivad.

      

Kuidas erineb koroona gripist?

    
    

Peale koroona levib praegu gripp, mis on hooajaline haigus, seetõttu on  oluline teha vahet koroonal (COVID-19) ja gripil. Kuigi koroona kohta on veel liiga vähe täpset teavet, saab võrrelda kahe haiguse peamisi  tunnuseid.

Haigusnähud USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskuste (Centers for Disease Control and Prevention) teabe põhjal: 

  • gripp – palavik, köha, kurguvalu, lihasvalu, peavalu, tilkuv või kinnine nina, väsimus, mõnikord oksendamine või kõhulahtisus, 
  • koroona – palavik, köha, hingamisraskused.

Gripi haigusnähud avalduvad äkitselt. Enamik  grippi haigestunuid terveneb vähem kui kahe nädala jooksul. Mõnel  haigestunul (nt USAs sel hooajal 1%) põhjustab gripp tõsiseid tüsistusi, sh kopsupõletikku. Gripihaigestumus on igal aastal väga sarnane.

Koroona haigusnähud ei ole seni täiesti selged.  Samuti ei ole veel teada, kui tõsiselt need haigusnähud avalduvad, kui  paljudel koroonaviirusega inimestel on väga kerged nähud või puuduvad  need üldse. Enamik koroonaviirusega nakatumise juhtumeid on kerged.

Nakatumine

Koroona on gripist nakkavam. Iga koroonaviirusega nakatunud inimene  nakatab keskmiselt 2,2 inimest, iga gripiviirusega nakatunu aga  keskmiselt 1,3  inimest.

Haigestumus

Koroona- või gripiviirusega nakatumise korral on kõige suurem haigestumisoht inimestel, kes

  • on üle 60aastased, 
  • on nõrgenenud immuunsusega,
  • põevad kroonilisi haigusi. 

Iga kaasnev haigus suurendab haigestumise riski.

Gripp on palju ohtlikum lastele (eriti väikestele) ja rasedatele, kes võivad haigestuda raskelt. 

Koroonaviirusega nakatunud lastel on tavaliselt kerged nähud või puuduvad need hoopis. Ei ole teada, kas koroonaviirus kujutab rasedatele tõsist ohtu.

Koroonasse haigestunud patsientidest 83–98%-l tekib palavik, 76–82%-l kuiv köha ja 11–44%-l väsimus või lihasvalu. Vähem esinevad koroona haigusnähud on peavalu, kurguvalu, kõhuvalu ja kõhulahtisus. 

Hiina haiguste kontrolli ja kaitse keskuse (Chinese Center for  Disease Control and Protection) andmetel olid koroona haigusjuhtudest  81% kerged (sh haigusnähtudeta juhud), 14% mõõdukad kuni rasked ning 5%  kriitilised. 

Kriitiliste juhtumite puhul ilmnes patsientidel hingamispuudulikkus,  septiline šokk ja mitmete elundite talitlushäired või -puudulikkus. On  andmeid, et teisel haigusnädalal võib seisund halveneda, ja seetõttu  tuleb inimestel oma seisundit hoolega jälgida ning püsida haiguse ajal  kodusel ravil.

Suremus

Koroonasse suremus erineb piirkonniti ning sõltub vanusest ja muudest teguritest. 

Hiina haiguste kontrolli ja kaitse keskuse andmetel oli Hubei  provintsis koroonasse suremus 2,9%, muudes Hiina provintsides 0,4%.  Kõige enam on ohustatud vanemaealised – üle 80aastaste suremus oli 15%,  70–79aastastel 8%, 60–69aastastel 4%, 50–59aastastel 1%, 40–49aastastel  0,4%, 10–39aastastel 0,2% ning mitte ühtegi surma ei täheldatud alla  9aastaste laste seas. 

Kuigi koroonasse suremus ei ole täpselt teada, näitab enamik uuringuid, et see on grippi suremusest suurem.

Ravi

Grippi suremus oleks suurem ilma selle ravi ja  vaktsineerimiseta. Gripi raviks on mitu retseptiravimit, mis toimivad  kõige paremini ühe või kahe päeva jooksul pärast haigusnähtude  ilmnemist. Samuti on ravimeid, mida antakse viirusekandjaga kokku  puutunud inimestele gripi ennetamiseks. Olemas on gripivaktsiinid, mis  tekitavad immuunsust.

Koroona jaoks ei ole kindlat ravi ega ühtegi  heakskiidetud viirusevastast ravimit, kuigi mitut ravimit katsetatakse.  Arstid saavad soovitada tavapäraseid abinõusid: puhata, võtta valu ja  palavikku vähendavaid ravimeid ning tarbida rohkesti vedelikke.  Koroonaviiruse vastu ei ole veel vaktsiini, kuid võib eeldada, et pärast haiguse läbipõdemist tekib mingiks ajaks immuunsus.

Vältimine

USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskused soovitavad igasuguste gripilaadsete viiruste, sh koroonaviiruse vältimiseks

  • pesta käsi seebiga vähemalt 20 sekundit, 
  • mitte katsuda nägu pesemata kätega, 
  • vältida kontakti haigetega, 
  • haigestumise puhul viibida kodus, 
  • desinfitseerida sageli pindu ja esemeid.

Hooajalisus

Gripi levik väheneb kevadel ning suureneb sügisel külmemate ilmadega. Ei ole teada, kas ja kuidas ilm koroonaviirust mõjutab. Isegi kui  viiruse levik kevadel väheneb, võib see sügisel suureneda.

Riskirühmade hoidmise ja viiruse leviku piiramise kohta vaata lähemalt Tervise Arengu Instituudi artiklitest: 

    
      

Milline on Eestis  koroonaviirusse nakatanute hulk, kuidas nad jaotuvad üle riigi elukoha  järgi ning kui palju inimesi on haiglas?

    
    
  1. märtsi seisuga on Eestis koroonaviirus diagnoositud 715 inimesel. Alates 31.  jaanuarist on kokku tehtud 11 252 COVID-19 testi. Haiglaravil oli 29.  märtsi õhtu seisuga 56 inimest, neist kriitilises seisus oli 10. Surnud  on 3 inimest. Eesti andmeid kuvava koroonakaardi leiab veebilehelt https://www.terviseamet.ee/koroonakaart (Internet Explorerit kasutades ei ole leht korrektselt kuvatud).

Nakatunut ehk positiivse proovi andnud inimest teavitatakse  alati telefoni teel. Testi tulemust saab inimene kontrollida  patsiendiportaalis http://www.digilugu.ee.

Terviseamet rõhutab, et hetkel on oluline kaitsta just vanemaealisi  inimesi. Enam kui 80 protsenti juhtudest põeb inimene viirust kergelt.  Haiguse riskirühma moodustavad riskirühma kuuluvad vanemaealised ja  kroonilisi haigusi põdevad inimesed, kellel haigus võib kulgeda  raskemalt. Haigus levib piisknakkusena lähikontakti teel ja suudab  pindadel elus püsida kuni 72 tundi. Maski kandmine on näidustatud  tervishoiutöötajatel ja haigestunutel, ülejäänutel tuleb nakatumise  vältimiseks pidada kinni hügieenireeglitest ja hoiduda rahvarohketest  kohtadest.

Lisainfot koroonaviiruse kohta leiab aadressilt https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus.


Meeldib? Jaga seda!

Share via
20 jagamist

Lisa reaktsoon!

Meeldib Meeldib
1
Meeldib
Armastan Armastan
0
Armastan
Hahaa! Hahaa!
0
Hahaa!
Ohhoo! Ohhoo!
0
Ohhoo!
Kurb Kurb
1
Kurb
Vihane Vihane
0
Vihane

Facebooki kommentaarid

Mis laadi postitust soovid teha?
Tekstiline jutt
Sobib juttude, anekdootide, artiklite, tsitaatide jne avaldamiseks. Kasutada saab teksti kujundust. lisada embed elemente ning pilte.
Pilt
Pilt või ainult pildiga postitus
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Meem
Lae oma enda meemi taustapilt, et teha uus isikupärane meem.
Nummerdatud nimekiri
Klassikaline nummerdatud nimekiri
Hindamisega nimekiri
Hinda üles või alla, et valida listi parim
Avatud nimekiri
Juurde lisamise võimalusega nimekiri üles ja alla hindamisega
Poll
Hääletamine, et tuvastada parim valik
Send this to a friend